
Opening venstertentoonstelling markeert start viering ‘Van Puin tot Plein’: Utrecht viert 200 jaar Domplein
NieuwsUTRECHT > Met de feestelijke opening van de venstertentoonstelling Van Puin tot Plein is gisteren het officiële startsein gegeven voor de viering van 200 jaar Domplein. Op de verjaardag van de stad Utrecht onthulden burgemeester Sharon Dijksma en vertegenwoordigers van de Domplein Samenwerking de tentoonstelling op het Domplein. Daarmee is een activiteitenprogramma gestart waarin komend half jaar wordt stilgestaan bij de geschiedenis, betekenis en toekomst van het plein dat al twee eeuwen het hart van Utrecht vormt.
Het huidige Domplein ontstond in 1826, toen de puinhopen van het schip van de Domkerk werden opgeruimd. Dit grote middengedeelte van de Domkerk stortte in tijdens de verwoestende storm van 1674. Meer dan 150 jaar later werden de resten opgeruimd en ontstond de open ruimte die uitgroeide tot het Domplein zoals we dat vandaag kennen.Tijdens het openingsmoment stonden de geschiedenis én de hedendaagse betekenis van het Domplein centraal. Burgemeester Sharon Dijksma benadrukte in haar toespraak de waarde van publieke ruimte voor ontmoeting en verbondenheid in een open stad als Utrecht. Want al in de middeleeuwen was Utrecht een plek waar ideeën ontstonden en waar die ideeën ook werden verspreid. Ook sprak zij haar waardering uit voor de samenwerking tussen de organisaties die de viering ‘Van Puin tot Plein’ mogelijk maken.
Vier vensters vertellen het verhaal van het Domplein
De venstertentoonstelling vormt het zichtbare startpunt van ’Van Puin tot Plein’. Vier grote vensters op het Domplein laten bezoekers kennis maken met de 200 jaar die van het Domplein het plein van nu maakte. Onder meer met historisch beeldmateriaal en verhalen uit Het Utrechts Archief wordt zichtbaar hoe het plein zich ontwikkelde tot het kloppend hart van de stad. De tentoonstelling is tot en met 11 november gratis te bezoeken op het Domplein.
Een viering vol ontmoeting, erfgoed en verhalen
Het jubileumjaar Van Puin tot Plein komt deze week direct tot leven. Van 4 tot en met 7 juni opent in de Domtoren een speciaal Pride-café, waar ontmoeting, dialoog en inclusiviteit centraal staan. Daarnaast kunnen Utrechters deelnemen aan een poëziewedstrijd over het Domplein en vindt op 5 juni in de Domkerk de eerste editie van de Opruimdialogen plaats: gesprekken over opruimen, ruimte maken en samen bouwen aan de stad.Deze activiteiten vormen de aftrap van een breed programma dat de Domkerk, de Domtoren (Utrecht & Partners) en Stichting Ondergronds Domplein (DOMunder en Paleis Lofen) tot en met 11 november organiseren. De viering staat in het teken van de vele betekenissen die het Domplein door de eeuwen heen heeft gekregen: als erfgoedlocatie, ontmoetingsplek, podium voor herdenken en vieren, en als plek waar Utrecht zichzelf weerspiegelt.Later in het jaar volgen onder meer het Dompleindiner op 21 juli, het publieksfestival Domplein loopt Storm op 1 augustus, speciale concerten, tentoonstellingen, lezingen en tal van activiteiten rond erfgoed, ontmoeting en stadsverhalen. De viering wordt op 11 november feestelijk afgesloten tijdens de viering van Sint Maarten, de patroonheilige van Utrecht.
Samen bouwen aan het Domplein van de toekomst
’Van Puin tot Plein’ laat niet alleen zien hoe het Domplein ontstond, maar ook hoe de betekenis van deze plek steeds opnieuw wordt ingevuld. Met de samenwerking tussen de Domkerk, Domtoren, DOMunder en Paleis Lofen dragen de erfgoedorganisaties gezamenlijk bij aan een toegankelijk en levendig Domplein voor bewoners en bezoekers. Het verhaal van het Domplein is daarmee niet alleen een verhaal over geschiedenis, maar ook over samen bouwen aan de toekomst van de stad.
Meer informatie over de viering en het volledige programma: www.domplein.nl.





























