
Botenparade op de Vecht tegen de windturbine plannen
NieuwsREGIO > Het weer was mooi, een aangenaam briesje en de zon brak door. Op zondagmiddag 14 juni voerden ruim dertig boten over de Vecht vanuit Nigtevecht en Vreeland naar een actielocatie op een ponton in Nederhorst den Berg. Daar was een gevarieerd programma met live muziek met enkele leden van de band Turning Tides uit Nigtevecht en Cobus / dj en Sidekick Rien.
Met de actie verzetten bezorgde inwoners zich tegen de plannen van de provincie Utrecht om drie 270 meter hoge windturbines te gaan plaatsen bij de Vecht. Ook de gemeente Wijde Meren (NH) en Stichtse Vecht (Utrecht) hebben uitgesproken geen voorstander van de plannen te zijn. De windturbines komen niet bij het Amsterdam Rijnkanaal daar staan de bomen die zo hoog zijn dat ze de stroming van de wind verstoren.Het gaat om een bijzonder gebied: De Oostelijke Vechtplassen zijn aangewezen als Natura 2000-gebied. Het gebied maakt tevens deel uit van het UNESCO Werelderfgoed de Hollandse Waterlinies.
Slapeloze nachten dreigen voor de drie dorpen, windturbines verspreiden een geluid met een ultra lage frequentie die extra ver reiken door de grote hoogte van de turbines (de hoogste van Europa). De slagschaduw problemen zijn juist voor de Nederhorsters.De organisatie benadrukt dat er een duurzaamheidsprobleem is in de energievoorziening, maar niet ten koste van duurzame gezondheidsproblematiek en niet ten kosten van de natuur. Toch heeft de gedeputeerde van de provincie Utrecht aangegeven dat als de boeren medewerking blijven weigeren, onteigening van hun grond tot de mogelijkheden behoort.
Kortom een patstelling dreigt en het werd tijd voor actie. Het speciaal voor de actie gemaakte protestlied op de melodie van “Tonight” (van Tina Turner en David Bowie) heet nu “Utrecht”. En er werd met verve meegezongen aan de kant, en op de boten. De als arrogant ervaren houding van de Utrechtse gedeputeerde komt voort uit de deelname van de zanger Ben aan “Praten met de Staten”, een inspraakavond georganiseerd door de Provincie Utrecht. Een avond waarop inwoners hun verhaal tot de Statenleden kunnen richten. Het leverde hem veel inspiratie op tot het schrijven van de tekst van dit protestlied.
Actievoeren al stijldansend tijdens de saxofoonsolo, zo kan het ook. Het organiserend comité kijkt terug op een zeer geslaagde actie, “het liep als een zonnetje vandaag”. parade op de Vecht tegen de windturbine plannen
































