Locatie nabij De Blauwe Brug
Locatie nabij De Blauwe Brug

Brandweerkazerne Harmelen: hoogste tijd voor duidelijkheid én actie

Nieuws

HARMELEN > Al bijna een decennium staat de renovatie of nieuwbouw van de brandweerkazerne in Harmelen op de investeringsagenda van de gemeente Woerden. 

De brandweer vraagt echter al veel langer om actie. Voor de raadsleden Rumo van Aalst, Marco van Schaik (CDA), Tom Berkhof (VVD) en Jeanet de Mari (Inwonersbelangen) is de maat nu vol. Na een werkbezoek aan de kazerne aan het Pompersplein trekken zij aan de alarmbel: het is de hoogste tijd voor duidelijkheid én actie.

De huidige kazerne voldoet volgens de raadsleden op meerdere punten niet meer aan de eisen van deze tijd. De arbeidsomstandigheden voor de brandweerlieden zijn beneden peil. Zo verkeren de sanitaire voorzieningen in slechte staat. Brandweervrijwilligers en professionals kunnen op locatie niet eens fatsoenlijk douchen. Daarnaast ontbreken er afzonderlijke voorzieningen voor vrouwelijke vrijwilligers. De beschikbare ruimten zijn simpelweg te krap om de brandweerorganisatie toekomstbestendig te huisvesten.

Gevaarlijke situaties bij uitrukken

Naast de gebreken in het gebouw zorgt ook de locatie voor toenemende zorgen. De kazerne ligt direct aan het Pompersplein en de Dorpsstraat. Dit maakt een snelle en veilige uitruk bij spoedsituaties onvoorspelbaar en risicovol. De verkeersveiligheid in de Dorpsstraat vraagt volgens de politieke partijen sowieso al langer om serieuze aandacht. Nieuwbouw op een andere locatie zou dit knelpunt direct oplossen. Het huidige coalitieakkoord ‘Basis op orde, bouwen aan morgen’ onderstreept het belang van goede brandweerzorg. Er is afgesproken dat de gemeenteraad in de eerste helft van deze raadsperiode een besluit neemt over de kazernes in Harmelen en Kamerik. 

De brandweervrijwilligers in Harmelen willen nu snel concrete toezeggingen. Hun voorkeur gaat nadrukkelijk uit naar nieuwbouw op een locatie nabij De Blauwe Brug. De manschappen willen uiterlijk in 2030 hun intrek nemen in een nieuw pand.

Schriftelijke vragen aan het college

Het CDA, de VVD en Inwonersbelangen hebben daarom officiële schriftelijke vragen ingediend bij het college van burgemeester en wethouders. Zij willen weten of het college erkent dat de kazerne niet meer voldoet en of het gebouw momenteel wel aan de wettelijke Arbo- en veiligheidsregels voldoet.Daarnaast vragen de partijen naar de status van de locatie nabij De Blauwe Brug. Is deze grond geschikt en haalbaar voor nieuwbouw? Ook willen de raadsleden weten of oplevering vóór het einde van 2030 haalbaar is. Mocht nieuwbouw doorgaan, dan ziet de politiek direct kansen voor de oude locatie aan het Pompersplein: daar zouden eventueel startersappartementen gebouwd kunnen worden. De brandweer en de politiek wachten nu op een snelle reactie en concrete stappen van het Woerdense college.

Locatie nabij De Blauwe Brug
Brandweerkazerne Harmelen: hoogste tijd voor duidelijkheid én actie Nieuws
Kaart 9 Phoenix Taro
Tarot & Persoonlijke ontwikkeling Vrije tijd
Het veld is er klaar voor
Weet u dit over de Kindervakantieweek De Meern Lezersnieuws
Afbeelding
Griezelfeest op het Kasteel’ is uit! Lezersnieuws
Afbeelding
Zwembad ‘t Kikkerfort in Breukelen voorlopig dicht na hagel en regenschade na het dak Nieuws
Afbeelding
Historische Septembertraditie herleeft op Kasteel de Haar Een maand vol lezingen, rondleidingen, buitenspellen en muziek Nieuws
Afbeelding
Van schoolslag tot borstcrawl: zwembad De Krommerijn tikt de 100.000 bezoekers aan Nieuws
Het internationale congres van Jehovah's Getuigen in de Jaarbeurs
Tienduizenden bezoekers in Utrecht voor internationaal congres Jehovah’s Getuigen Lezersnieuws
Afbeelding
Toutes Directions is slotfilm van Nederlands Film Festival 2026 Lezersnieuws
Afbeelding
De (Kunst)zinnigste Week van de Vakantie in Utrecht Vrije tijd
de mobiele Sappers
Fruitpers komt 29 augustus naar Haarzuilens, kom met je eigen appels Lezersnieuws
Illustratie van het ‘Huis van Mijdrecht’ en het nieuw vormgegeven Raadhuisplein.
88 woningen en nieuwe bieb in centrum Mijdrecht na nieuwbouw gemeentehuis Ondernemend
Foto: Merle Ebskamp, door Markat fotografie
Merle Ebskamp nieuwe directeur architectuurcentrum AORTA Nieuws
Afbeelding
Buurthuis De Schalm kan door met verbouwing dankzij crowdfunding Nieuws