Logo Historische vereniging
Logo Historische vereniging Historische vereniging

Lezing: “Belle van Zuylen: Een adellijk, dwars meisje werd in Zwitserland een beroemd schrijfster”, door Suzan van Dijk

Vrije tijd Ingezonden

VLEUTEN > Belle van Zuylen werd in 1740 geboren op Slot Zuylen bij Utrecht, en begon daar rond haar 20e met schrijven. Op haar 30e trouwde ze met een Zwitser: Charles-Emmanuel de Charrière. De rest van haar leven woonde zij, als Isabelle de Charrière, in het familiehuis in Colombier bij Neuchâtel. Die “emigratie” leidde nauwelijks tot integratieproblemen, aangezien zij Franstalig was, en de regio Neuchâtel was dat ook. En er woonden relatief veel auteurs en in literatuur geïnteresseerde lezers.

Belle zette daar haar auteurschap voort, praktisch tot aan haar dood in 1805, en onderhield per brief uitgebreid contact met de familie en kennissen in Nederland en ook elders. Veel van die brieven (ca 2600) zijn bewaard gebleven, grotendeels in boekvorm, maar ook sinds kort, online. We kunnen nu makkelijk véél dichter bij de schrijfster zelf komen, én – misschien? – begrijpen waarom er in Nederland en in Zwitserland zo verschillend over haar wordt gedacht en gesproken?

Suzan van Dijk onderzocht binnen het Huygens Instituut vooral vrouwelijke schrijvers – met name Franstalige uit de 18e en 19e eeuw. Haar werkzaamheden spitsten zich toe op Belle van Zuylen: interessant onder andere door haar positie “tussen” twee talen (Nederlands en Frans) en twee landen (Nederland en Zwitserland).

Datum: Maandag 16 februari 2026, aanvang 20:00 uur.

Locatie: Het Raadhuis, Pastoor Ohllaan 39, Vleuten, of via ons YouTube-kanaal.

Tickets: Bestellen via: https://www.hvvleuten.nl/agenda/ ; 6,00 euro leden Historische Vereniging gratis (1 toegangskaart per lid).

Afbeelding
Even lekker offline: kom naar het Offline Festival in de Bieb Leidsche Rijn Vrije tijd
Afbeelding
Doublettentoernooi Vleu de Boules 23 mei 2026 Sport
Werk aan kruising van de Straatweg met de Vrijheidslaan
Bereikbaarheid Breukelen: Wegwerkzaamheden aan de noord- en zuidzijde vanaf 1 juni, alleen bereikbaar via de A2 Nieuws
Afbeelding
Rookvrij: het nieuwe normaal rond Utrecht Centraal Nieuws
Afbeelding
5 juni: vier Wereldmilieudag tussen de boeken bij Resto VanHarte in Bieb Vleuterweide! Lezersnieuws
Afbeelding
Inschrijving Kindervakantieweek Vleuten - Haarzuilens “VOVH op Safari” Vrije tijd
Afbeelding
Sprankelend nieuw theaterseizoen in Grote Kerk Loenen Vrije tijd
Afbeelding
Desto JO13-2 pakt derde plek én Fair Play Cup op internationaal voetbaltoernooi in Lommel Sport
BiZ Breukelen / Atelier Buitengewoon
Expositie verbindt Atelier Buitengewoon en BuitenGewoon Breukelen tijdens Lentemarkt Ondernemend
Opening padelbanen in Harmelen
Feestelijke opening padelbanen bij LTV- Triaq op zaterdag 13 juni Sport
Afbeelding
De Rode Prinses en de Rovers– beleef een magisch familieavontuur rondom Vrijhof Oostwaard in Maarssen Vrije tijd
Afbeelding
Opening Plandelmuseum op dinsdag 2 juni tijdens De Utrechtse Plandelweek Nieuws
Afbeelding
Expositie schilderijen “Picasso” in de Buurtcentrum de Schakel Vrije tijd
Afbeelding
20 jaar Museumwerf Vreeswijk Lezersnieuws

Vrije tijd

Sport

Ondernemend

Lezersnieuws