
Mogelijk botulisme in wijken Maarssenbroek, let op met dode vogels
NieuwsMAARSSENBROEK > In het water van Maarssenbroek ter hoogte van de Pauwenkamp, Kamelenspoor, Bisonspoor en Reigerskamp, zijn watervogels met mogelijk botulisme aangetroffen. Het gaat om eenden en meerkoeten. Hoogheemraadschap De Stichtse Rijnlanden heeft de dode dieren opgeruimd. Het waterschap heeft de doorstroming van het water vergroot. Vermijd contact met het water en de dode vogels.
Hoe ontstaat botulisme?
Botulisme komt voor onder watervogels en vissen. De bacterie die botulisme veroorzaakt gedijt goed in ondiep en zuurstofarm water dat langere tijd een temperatuur hoger dan 20 graden Celsius heeft. Bij temperaturen boven 20°C en een eiwitrijk milieu (door bijvoorbeeld een dode vogel of broodresten), daalt het zuurstofgehalte in het water en maakt de bacterie gif aan. Zodra eenden, vissen of andere dieren dit gif binnen krijgen, worden ze ziek en gaan ze uiteindelijk dood.
Wat doet het waterschap
Botulisme is een natuurlijk verschijnsel dat helaas amper te voorkomen is. Dit neemt niet weg dat het waterschap in een zo vroeg mogelijk stadium probeert om botulismeverschijnselen te signaleren en dode dieren zo snel mogelijk op te ruimen. Het waterschap spoelt zo veel als mogelijk is de sloten door om meer zuurstof in het water te krijgen.
Wat kunt u zelf doen en laten?
Vermijd water waarin dode dieren drijven. Raak dode dieren niet met blote handen aan. Voer daarnaast geen eenden. Zowel het voeren als de toename van het aantal eenden (als gevolg daarvan) verslechtert de waterkwaliteit. Zwem alleen in de daartoe aangewezen officiële zwemlocaties. Die vindt u op www.zwemwater.nl.
Melden dode dieren of dieren met verlammingsverschijnselen
Ziet u dode vogels of dieren met verlammingsverschijnselen? Meld dat dan bij het waterschap, telefoonnummer: (030) 634 57 00.





























