
Waterkwaliteit AGV-gebied verbetert, waterschap investeert verder in KRW-aanpak
NieuwsREGIO > De waterkwaliteit in het beheergebied van Waterschap Amstel, Gooi en Vecht (AGV) laat een voorzichtige verbetering zien. Tegelijkertijd blijft de opgave groot en zullen niet alle doelen van de Europese Kaderrichtlijn Water (KRW) in 2027 worden gehaald. Om de ingezette verbetering voort te zetten, stelt AGV de raming voor het KRW-investeringsprogramma bij van € 80,4 miljoen naar € 99,9 miljoen. Ondanks de hogere raming blijft het programma binnen de eerder vastgestelde financiële bandbreedte. Het algemeen bestuur bespreekt de Jaarrapportage KRW 2026 en de geactualiseerde investeringsraming in oktober.
“Wij zien dat de waterkwaliteit voorzichtig verbetert en dat onze inspanningen effect hebben. Daar mogen we trots op zijn. Tegelijkertijd zijn we realistisch: niet alle KRW-doelen zullen in 2027 bereikt zijn. Daarom blijven we investeren in maatregelen die het grootste effect hebben op schoon en gezond water. We zetten alles op alles om de verbetering vast te houden en verder te versnellen,” zegt Jennifer Bloemberg, portefeuillehouder waterkwaliteit bij het Waterschap Amstel, Gooi en Vecht.
Samenwerking onmisbaar voor behalen doelen
Uit de Jaarrapportage KRW 2026 blijkt dat het waterschap volop werkt aan maatregelen om de waterkwaliteit verder te verbeteren. De eigen projecten van AGV zijn in uitvoering of voorbereiding en ook de samenwerking met gemeenten, natuurorganisaties en boeren wordt steeds intensiever en krijgt zichtbaar invulling in de praktijk. Zo zijn inmiddels onder meer natuurvriendelijke oevers aangelegd en is het agrarisch waterbeheer verder versterkt.
“We kunnen deze opgave niet alleen realiseren. Gemeenten, terreinbeheerders, agrariërs, provincies en het Rijk spelen allemaal een belangrijke rol. Denk bijvoorbeeld aan het verbieden van probleemstoffen zoals PFAS, waar het Rijk de leiding op zou moeten nemen. Alleen met een gezamenlijke inspanning krijgen we water dat schoon en gezond is, en dat is van levensbelang voor mens, dier en natuur,” aldus Jennifer Bloemberg.
Waterkwaliteit beter, maar nog niet goed genoeg
De resultaten zijn zichtbaar. Van de circa 5.000 beoordeelde KRW-parameters voldoet inmiddels 92 procent aan de norm. Ook de ecologische kwaliteit laat een positieve ontwikkeling zien: 65 procent van de beoordeelde ecologische doelen wordt inmiddels gehaald. Daarnaast voldoen 39 van de 41 waterlichamen aan de nutriëntendoelen.
Toch voldoet nog geen enkel waterlichaam volledig aan alle KRW-doelen. Herstel van waterplanten blijft achter. De investeringen zijn nodig om de resterende knelpunten aan te pakken. Daarnaast veroorzaken factoren als klimaatverandering, invasieve rivierkreeften en bodemwoelende vissen een toenemende druk op het watersysteem. Daarnaast vraagt een deel van de maatregelen meer tijd voordat de effecten zichtbaar worden.
Voor de plekken waar de KRW-doelen eind 2027 nog niet gehaald worden, heeft AGV met de provincies een onderbouwing gemaakt. Hiermee leggen we verantwoording af aan de Europese Commissie.
De actualisatie van het investeringsprogramma hangt onder meer samen met hogere kosten en langere doorlooptijden van enkele grote projecten, waaronder de aanleg van drie nieuwe defosfateringsinstallaties.





























