Afbeelding

Utrecht zet stap in duurzame zorg met wasbaar incontinentiemateriaal

Ondernemend

REGIO > Op 1 oktober, tijdens de Utrecht Science Week, gaven verschillende partijen ‘commitment’ aan het project WIN-Z: Wasbaar Incontinentiemateriaal als Norm in de Zorg. In Nederland ontstaat jaarlijks naar schatting 85 miljoen kilo afval door incontinentiemateriaal. Dit is zeven tot acht procent van al het afval in de zorg. Het materiaal wordt na eenmalig gebruik verbrand. Door het project WIN-Z wordt het gebruik van wasbaar incontinentiemateriaal verder ontwikkeld en onderzocht voor gebruik in de praktijk. De gezamenlijke ambitie is minder afval, CO₂-uitstoot, grondstof- en watergebruik in de zorg. En dat wasbaar incontinentiemateriaal uitgroeit tot een realistisch, betaalbaar en breed toepasbaar alternatief binnen de langdurige zorg in Nederland.  

Tijdens een feestelijke bijeenkomst op het Utrecht Science Park ondertekende Gedeputeerde Has Bakker namens de provincie Utrecht de samenwerkingsovereenkomst. Andere ondertekenaars zijn de Hogeschool Utrecht, de bedrijven Incomaterials, Entusia, Clean Lease, Newasco de Hoop, ZorgSpectrum, AxionContinu, Humanitas DMH en zorginstellingen Prinsenstichting, Philadelphia, ‘s Heeren Loo, Zilveren Kruis Zorgkantoor. Zij zien kansen in de gezamenlijke ambitie van WIN-Z. 

Van wegwerp naar hergebruik

Wasbaar incontinentiemateriaal kan een duurzaam alternatief zijn. Toch wordt het nog maar weinig gebruikt. Zorgorganisaties lopen in de praktijk onder meer tegen vragen aan over wassen, logistiek, kosten, hygiëne en acceptatie door gebruikers. Met WIN-Z willen de samenwerkende partijen uitzoeken hoe knelpunten kunnen worden opgelost. Dit doen ze door het gehele systeem te onderzoeken: de financiële haalbaarheid, duurzaamheid, logistiek, werkbaarheid voor zorgmedewerkers en gebruik voor cliënten. De Hogeschool Utrecht leidt dit onderzoek. 

Fransisca van Doorn – Timmer, Manager Zorg en Welzijn bij Zorgspectrum: “Als organisatie willen we bijdragen aan een duurzamere zorg. Daarom doen we mee aan de WIN-Z projectsamenwerking en onderzoeken we, naast de mogelijkheden van wasbaar incontinentiemateriaal, ook de ervaringen en behoeften van cliënten en zorgmedewerkers. De waardigheid van cliënten vinden wij heel belangrijk. Het is waardevol dat de provincie hierin als aanjager en verbinder optreedt, zodat we gezamenlijk kansen en belemmeringen beter in beeld kunnen brengen.”

Samenwerking door ketenregisseurs

De samenwerking bouwt voort op het ketennetwerk dat de afgelopen jaren rondom duurzame en circulaire zorg in de provincie Utrecht is ontstaan onder regie van de ketenregisseurs van de provincie. Ketenregisseurs verbinden zorginstellingen, ziekenhuizen, ondernemers, leveranciers en afvalverwerkers om samenwerkingen te verkennen, circulariteit te bevorderen en ketens te sluiten. In plaats van losse pilots werken de partijen gezamenlijk aan een aanpak die binnen verschillende zorgorganisaties kan worden gebruikt. 

Gedeputeerde Circulaire samenleving Has Bakker: “De overstap naar circulaire zorg kunnen we alleen samen maken. Met WIN-Z brengen we daarom de hele keten bij elkaar: van zorgorganisaties en onderzoekers tot leveranciers, wasserijen en het zorgkantoor.  Door samen te werken kunnen we zorgen voor minder afval en CO₂-uitstoot én tot oplossingen komen die in de dagelijkse praktijk echt werken. Daarbij moeten we niet vergeten waar het uiteindelijk om gaat: goede en waardige zorg voor cliënten en werkbare oplossingen voor zorgmedewerkers.”

De kracht van WIN-Z is dat partijen uit de gehele keten samenwerken aan één gezamenlijke systeemverandering. Hogeschool Utrecht leidt het onderzoek en ontwikkelt samen met de partners de kennis, modellen en instrumenten die nodig zijn.

De provincie Utrecht ondersteunt de samenwerking vanuit haar rol als aanjager van circulaire zorg en draagt bij aan regionale kennisdeling, verbinding, beleidsmatige inbedding en opschaling. Zo streven we naar een volledig circulaire samenleving in 2050.

Afbeelding
Waterschap start grootschalige monitoring van rivierkreeften Nieuws
Afbeelding
Drukke Open dag van de gemeente met veel activiteiten Nieuws
Afbeelding
De Fietsersbond repareert fietsverlichting, op zaterdag 10 oktober tussen 11:00 en 16:00 uur op de Neude. Lezersnieuws
Afbeelding
Van kleding upcyclen tot kapotte spullen repareren: provincie Utrecht volop in het teken van Nationale Reparatieweek Nieuws
Afbeelding
Burgemeester Ap Reinders op bezoek bij 65-jarig bruidspaar Van den Broek-Vink uit Nigtevecht Gemeente
Samen werken aan fitheid.
Fysio Sport en Training Vechtstede met 10 weken fit Kom verantwoord weer in beweging Ondernemend
Afbeelding
Foto-expositie ‘Stichtse Vecht in beeld’ laat favoriete plekken van inwoners zien Nieuws
Afbeelding
Zing je graag? Kom gezellig meezingen! Vrije tijd
Exposite Atelier Buitengewoon Snavelenburg
Officiële opening expositie “Feest bij Atelier Buitengewoon” in Careyn Snavelenburg Lezersnieuws
Afbeelding
Grootschalig herstel voor bos in recreatiegebied Bosdijk: bewoners meegedacht over nieuw ontwerp Nieuws
‘Silent Flow’100 x 100 cmOlieverf op linnen. Karin van Staveren
Kunstronde Vecht & Plassen viert 30-jarig bestaan met groepsexpositie op Buitenplaats Doornburgh. Nieuws
Afbeelding
Bezoek het waterschap in de herfstvakantie Vrije tijd
Onoverzichtelijke situatie
Weer een noodkreet Loenersloot over verkeersveiligheid Nieuws
Afbeelding
Hélène Hendriks opent mammografiekamer vernoemd naar schaatsicoon Ans Schut Lezersnieuws