Afbeelding

Prinsjesdag 2026 Utrecht roept Rijk op investeer in groei en maatschappelijke vooruitgang

Nieuws

REGIO > Provincie Utrecht ziet in de Miljoenennota 2026 erkenning voor de grote maatschappelijke opgaven waar Nederland voor staat. Tegelijkertijd constateert de provincie dat de benodigde randvoorwaarden niet op orde zijn. De provincie Utrecht draagt bovengemiddeld bij aan de economische ontwikkeling van Nederland. De regio bouwt de komende jaren tienduizenden woningen, werkt aan oplossingen voor netcongestie en stikstofproblematiek, investeert in innovatie en levert een belangrijke bijdrage aan de concurrentiekracht van Nederland en Europa. Dat vraagt volgens de provincie om een Rijksoverheid die niet alleen ambities formuleert, maar ook zorgt voor de (financiële) voorwaarden om die waar te maken.

Commissaris van de Koning Hans Oosters:”De provincie Utrecht steekt haar nek uit en voelt een grote urgentie om de maatschappelijke opgaven waarvoor wij staan aan te pakken. De metropoolregio Utrecht behoort tot de economische top van Europa en levert een essentiële bijdrage aan de Nederlandse economie. Om die positie vast te houden, vragen we van het Rijk duidelijke keuzes en langjarige investeringen in bereikbaarheid, energie en het landelijk gebied. Alleen dan kunnen we de kansen voor woningbouw, innovatie en economische groei daadwerkelijk verzilveren. Onze oproep aan het Rijk is dan ook: Denk in kansen en niet in kosten!”

Forse investeringen infrastructuur

Utrecht is de verkeersrotonde van Nederland. Als het hier vastloopt, dan loopt Nederland vast. De huidige beschikbare middelen vanuit het Rijk voor wegen, ov en waterbeheer zijn veruit onvoldoende. Dit heeft grote gevolgen voor de bereikbaarheid van onze regio, de bouw van woningen, economische ontwikkeling en brede welvaart. Daarom roept de provincie het Rijk op om structureel meer middelen beschikbaar te stellen voor beheer, onderhoud en vernieuwing van infrastructuur, gemaakte investeringsafspraken na te komen en samen met de Metropoolregio Utrecht en de regio Foodvalley te werken aan een langjarig nationaal investerings- en financieringsplan.

Netcongestie vraagt meer dan geld

Netcongestie is een grote belemmering voor woningbouw, economische groei en de energietransitie. Nu al ondervinden onder andere woningbouwprojecten, bedrijven en zelfs particulieren de gevolgen van het overvolle stroomnet. Uitbereiding van het elektriciteitsnet is hard nodig en kan niet plaatsvinden zonder langjarige financiële steun van het Rijk. Daarnaast zijn snellere procedures, minder beperkende regelgeving en meer ruimte voor flexibiliteit noodzakelijk. Utrecht roept het kabinet op om knelpunten in wet- en regelgeving weg te nemen en samenwerking binnen het energiesysteem actief te stimuleren.

Gezamenlijke aanpak landelijk gebied

De provincie Utrecht werkt samen met agrariërs, gemeenten en maatschappelijke organisaties aan de uitvoering van het Utrechts Programma Landelijk Gebied (UPLG). Samen met het Rijk wil de provincie werken aan natuurherstel, perspectief bieden aan agrariërs en Nederland stap voor stap van het stikstofslot halen. In samenhang hiermee wil de provincie samen met het Rijk meer vaart maken met klimaatbeleid en het tegengaan van droogte. Duidelijk is dat de klimaatverandering niet wacht.

Website
https://www.provincie-utrecht.nl

Afbeelding
Winnaars HKU Awards en HKU Prijs Gemeente Utrecht 2026 bekend Nieuws
Afbeelding
27 september –Oogstfeest bij NME-Centrum InBredius en op landgoed Bredius Vrije tijd
Afbeelding
Snelheid op de Westbroekse Binnenweg tijdelijk omlaag naar 30km Nieuws
Afbeelding
Prinsjesdag 2026 Utrecht roept Rijk op investeer in groei en maatschappelijke vooruitgang Nieuws
Afbeelding
Vlinderhof in het Máximapark omgetoverd tot een ware openlucht bioscoop Nieuws
Afbeelding
CODE030 groeit verder, wethouder Afke Groen geeft startschot bij Utrechtse Rugby Club Nieuws
Afbeelding
Geslaagde Open Monumentendag in Harmelen Nieuws
Vrije School Leidsche Rijn beschikt over veel buitenruimte, waar leerlingen heerlijk kunnen spelen
Vrije School Leidsche Rijn: waar leren tot leven komt Ondernemend
Afbeelding
Grote Prijs van Leidsche Rijn breidt uit dB’s & KLUB19 zoeken muzikanten (12-19 jaar) Nieuws
Popkoor Nootgeval
Popkoor Nootgeval zingt tijdens open monumentendag op kasteel Nijenrode Lezersnieuws
Afbeelding
EHBO Haarrijn 75 jaar, Wordt jij onze nieuwe EHBO-held? Nieuws
Afbeelding
Kom inclusief spelen en vier samen het einde van het cultureel zomerseizoen bij RAUM op Berlijnplein Nieuws
Afbeelding
Buurtzorgcirkels Vleuten-De Meern krijgen eigen loket Gemeente
Afbeelding
Hadek in Breukelen versterkt positie met overname van Bekkers Betonbouw en betonstaal voortaan vanuit één organisatie Ondernemend

Vrije tijd

Sport

Ondernemend

Lezersnieuws