Afbeelding

Onderzoek naar oprichting van regionaal warmtebedrijf in Utrecht

Ondernemend

REGIO > Voor een deel van de woningen en gebouwen in de provincie Utrecht is een collectief, duurzaam warmtenet de beste oplossing om van het aardgas af te gaan. Om gemeenten te helpen om dit voor hun inwoners op een betaalbare en betrouwbare manier te realiseren, bereiden de provincie, NetVerder en Nationale Deelneming Warmte (ondergebracht bij EBN) de oprichting voor van een regionaal warmtebedrijf. Dat is een wijziging van het eerdere besluit om een bedrijf op te richten dat samen met gemeenten meerdere lokale warmtebedrijven zou realiseren 

Het realiseren van collectieve warmtenetten is een belangrijk onderdeel van de ambitie om in 2050 klimaatneutraal te zijn. Deze warmtenetten maken gebruik van (opgeslagen) warmte uit lokale duurzame warmtebronnen zoals aquathermie en aardwarmte. Bovendien kunnen warmtenetten helpen om het overvolle elektriciteitsnet (netcongestie) minder te belasten. Door een deel van de woningen en gebouwen te verwarmen via collectieve systemen uit duurzame bronnen zijn individuele warmtepompen op elektriciteit op die plekken meestal niet nodig. 

Efficiënter bij het verduurzamen van de warmtevoorziening

De provincie Utrecht is al enkele jaren in gesprek met gemeenten over de manier waarop ze kan ondersteunen. Veel gemeenten hebben aangegeven dat ook voor hen één regionaal warmtebedrijf beter en efficiënter werkt bij het verduurzamen van de warmtevoorziening dan meerdere lokale warmtebedrijven. Gemeenten kunnen het regionale warmtebedrijf de opdracht geven om collectieve warmtenetten te realiseren. 

Besluitvorming

De provincie Utrecht, NetVerder en Nationale Deelneming Warmte werken nu samen aan een businessplan. Daarbij wordt ook rekening gehouden met de aandachtspunten die Provinciale Staten hebben meegegeven. Duurzaamheid, betrouwbaarheid en betaalbaarheid is belangrijk, net als een goede betrokkenheid van inwoners. Naast de ontwikkeling van een regionaal warmtebedrijf wordt er ook gewerkt aan de ondersteuning van warmtegemeenschappen. De doelstelling is dat Provinciale Staten dit najaar een besluit kunnen nemen over provinciale deelname aan het regionale warmtebedrijf en de beschikbaarstelling van de benodigde middelen.

Afbeelding
Netbewust laden elektrische auto’s vermindert piekdruk op stroomnet Utrecht tot 49,5 procent Nieuws
Afbeelding
Onderzoek naar oprichting van regionaal warmtebedrijf in Utrecht Ondernemend
Activiteiten zomerfeest OBS Waterrijk
OBS Waterrijk vier feest! Lezersnieuws
Afbeelding
Wie verdient er de Cultuurprijs Woerden? Nieuws
Afbeelding
Zomeravonden op het Berlijnplein: de magie van de Brommerbios Vrije tijd
Afbeelding
Fietsersbond Schone tunnels verwelkomen de fietser in Utrecht Nieuws
Afbeelding
Open Monumentendag Utrecht 2026 maakt 87 deelnemende monumenten bekend Nieuws
Afbeelding
Zes uur fietsen voor Denise, spinningmarathon haalt 2200 euro op voor MS Lezersnieuws
Afbeelding
Cultuur19 presenteert programma Leidsche Rijn Festival Nieuws
Impressie van het nieuwe ontvangstgebied van het UMC
Vernieuwing UMC Utrecht: nieuwe entree en groen ontvangstgebied Nieuws
Afbeelding
Belangrijke stap in uitbreiding hoogspanningsnet Flevopolder, Gelderland en Utrecht Nieuws
Afbeelding
Prijswinnaars kaartgroep Comité Vleuten/De Meern. Lezersnieuws
Afbeelding
Inschrijvingen voor het Utrechts Kubb Kampioenschap 2026 bij Omni Sportclub Maarssen in volle gang Sport
Foto: Iona Wattimena
ParkPodium Breukelen in Amerikaanse sferen met Electric Youth & The Boston Showband Vrije tijd

Vrije tijd

Sport

Ondernemend

Lezersnieuws