Eenhoornsluis
Eenhoornsluis Thomas Schlijper © Waterschap Amstel, Gooi en Vecht

Gemeente Amsterdam en Waterschap AGV oefenen sluiting IJfront voor waterveiligheid

Ondernemend

REGIO > Woensdagochtend 28 oktober oefenen de gemeente Amsterdam en Waterschap Amstel, Gooi en Vecht (AGV) samen de sluiting van het IJfront. Het IJfront bestaat uit 11 sluizen die bij hoogwater kunnen worden gesloten. Het IJfront beschermt een deel van de Amsterdamse binnenstad en andere aan de Amstel gelegen gemeenten tegen hoogwater. De paraatheid van het IJfront draagt bij aan het toekomstbestendig maken van de stad en gemeentes. 

Met de oefening testen de organisaties procedures, protocollen en samenwerking. Dit is nodig om goed voorbereid te zijn op mogelijke calamiteiten of extreme weersomstandigheden. Als het water in het Noordzeekanaal en het IJ stijgt, is het noodzakelijk om de sluizen van het IJfront te sluiten. In de toekomst zal dit, onder andere door klimaatverandering, misschien vaker voorkomen. Hoe belangrijk het IJfront kan zijn bleek onder meer toen het IJfront in november 2023 uit voorzorg werd gesloten tijdens een incident rond het gemaalcomplex bij IJmuiden met hoogwater tot gevolg. 

Het waterschap en de gemeente werken nauw samen aan de bescherming van Amsterdam en de omliggende gemeenten tegen hoogwater. De oefening past binnen de gezamenlijke inzet om het gebied veilig en leefbaar te houden, ook onder omstandigheden van extreem weer en veranderende waterstanden. De oefening levert waardevolle inzichten op waarmee procedures en plannen waar nodig verder kunnen worden verbeterd. De oefening wordt jaarlijks gehouden, waarbij telkens de inzichten van het vorige jaar moeten leiden tot zichtbare verbeteringen. 

De werkzaamheden vinden plaats in de vroege ochtend van 28 oktober. Omwonenden en voorbijgangers kunnen op verschillende locaties in Amsterdam medewerkers en materieel zien. De oefening is uitsluitend bedoeld om de gereedheid van de organisatie te testen; er is geen sprake van een daadwerkelijke dreiging of hoogwatersituatie. Om de sluizen te kunnen is sluiten een lichte stijging van het waterpeil nodig. Hiervan merken omwonenden en voorbijgangers niet tot nauwelijks iets.

Afbeelding
Ontdek het verborgen leven van het personeel op Kasteel de Haar Vrije tijd
Eenhoornsluis
Gemeente Amsterdam en Waterschap AGV oefenen sluiting IJfront voor waterveiligheid Ondernemend
Afbeelding
Fondsenfestival Utrechtse Dorpen 2026 Nieuws
Afbeelding
De deuren sluiten, het gedachtegoed blijft: Feestelijk afscheid van Indekerngezond aan de Kopenhagenstraat Nieuws
Afbeelding
35 jeugdspelers beleven sportieve Padel Experience bij DESTO Sport
Afbeelding
Gemeente verbetert verkeersveiligheid op Industrieweg in Mijdrecht Ondernemend
Afbeelding
Samenzangavond voor Open Doors in Nieuwe Westerkerk in Leidsche Rijn Lezersnieuws
Afbeelding
MRU: perspectief voor Knooppunt Hoevelaken, maar zorgen bereikbaarheid midden-Nederland blijven groot Gemeente
Feestmaal van de Sint-Jorisschutterij
Lezing: Rijke Amsterdamse koopmannen in de Stichtse Vecht onder de pannen (1600-1800) Vrije tijd
Afbeelding
Nacht van de Nacht 2026: van sterren kijken tot nachtelijke wandelingen in provincie Utrecht Nieuws
Rading Spoor clublid met locomotief.
Rading Spoor Open Dag - Nieuwe datum 31 Oktober Vrije tijd
Afbeelding
Utrechters geven kwaliteit van leven een 7,4 Nieuws
Afbeelding
Jaarlijkse strijd tussen BCO De Meern en Vleu de Boules Sport
Afbeelding
Werk aan geluidsscherm Zuilense Ring vordert gestaag, nu fietspad langs N230 afgesloten Nieuws