De melati is de Indische jasmijn. Het speldje van de melati is het herdenkingsteken voor de Indië Herdenking
De melati is de Indische jasmijn. Het speldje van de melati is het herdenkingsteken voor de Indië Herdenking

Herdenking einde Tweede Wereldoorlog in voormalig Nederlands Indië in de Pauluskerk in Breukelen

Nieuws Ingezonden

BREUKELEN > Op 15 augustus wordt landelijk het einde van de Tweede Wereldoorlog in voormalig Nederlands Indië herdacht. Toen die oorlog formeel ten einde was, betekende dat nog niet het einde van geweld en ontworteling in de Indonesische archipel. Ook dit jaar zal in de Pauluskerk in Breukelen een herdenkingsbijeenkomst worden georganiseerd om alle slachtoffers van het geweld tijdens en na de Japanse bezetting te gedenken.

Dit jaar is het thema van de herdenking: Vertel jouw verhaal! Er zijn rond de oorlogen in Indië, de ‘grote’ en de ‘kleine’ oorlogen, vele verhalen die niet verteld worden. Kinderen willen van hun ouders of grootouders weten: ‘hoe was het/ Wat heb je beleefd?’ Maar de verhalen komen niet. Doordat het te pijnlijk is om ze te vertellen, oude trauma’s bovenhaalt? Of omdat er niet echt, met liefdevolle aandacht naar geluisterd is destijds? Is er wel een plek  in onze samenleving voor de verhalen van geweld, schuldgevoel omdat je tekort bent geschoten, van gekwetstheid?

Maar dat de verhalen onbesproken blijven wil niet zeggen dat trauma’s niet worden doorgegeven, de generaties door. Er zijn soms onvertelde verhalen, die je doorgeeft zonder woorden, maar die toch blijvend hun invloed uitoefenen. En zelfs als de verhalen verteld worden, blijkt dat ze telkens weer opnieuw, anders, verteld moeten worden. Omdat door andere levensomstandigheden, andere details, andere betekenissen bovenkomen. Omdat de volgende generatie andere, nieuwe vragen blijft stellen. Het vertellen van de verhalen van de oorlogen in Indië is een niet afgesloten proces, het gaat door.

Tijdens de herdenkingsbijeenkomst zullen sommige verhalen gedeeld worden met woorden. Andere zullen door muziek, stilte, poëzie, worden wakker gemaakt.

We nodigen u van harte uit op dinsdag 15 augustus om 15.00 uur in de Pauluskerk, Straatweg 137 te Breukelen. De kerk is open vanaf 14.30.

Afbeelding
Vechtbrug Breukelen doet het weer, Plompbrug nog steeds stuk Nieuws
Afbeelding
Zoektocht naar overnamekandidaat Basker Kinderopvang nog bezig Nieuws
Afbeelding
Afsluiting Vogelweg Bussen rijden zich nu klem in Valkenkamp, al schade aan auto’s en paaltjes Nieuws
Afbeelding
Reparatie Vechtbrug Breukelen gaat vrijdag beginnen, brug dan ook dicht voor auto’s, voetgangers en fietsers Nieuws
Afbeelding
Eredivisie Volleybal Beach strijkt neer op nieuwe locatie in Utrecht Sport
Afbeelding
Jaarmarkt van Emmaus Parkwijk - zaterdag 22 augustus 13.00 tot 17.00 Lezersnieuws
Afbeelding
Kom naar de Open Dag van gemeente Stichtse Vecht op zaterdag 3 oktober Gemeente
Afbeelding
Zomerpret met de Boswachter op landgoed Haarzuilens Vrije tijd
Afbeelding
Betere besluiten en snellere afhandeling van bezwaren in Stichtse Vecht, meer klachten over woningtoewijzing Nieuws
Afbeelding
Jonge Strijkers Nederland brengt muziek van Nyenrode naar de wijk Nieuws
Afbeelding
Nieuw ROCKkoor Utrecht gaat van start Vrije tijd
Afbeelding
Wijkcentrum Over Noord in Breukelen mogelijk aangekocht door gemeente, activiteiten gered Nieuws
Afbeelding
Uitstel opening nieuw afvalscheidingsstation De Splitsing, nu in april 2027 Nieuws
.
Uitslagen schietsportvereniging SV Loenen Sport