
Natuurmonumenten lanceert nieuwe fietsroute rond de nieuwe natuur van de Nieuwkoopse Plassen
Vrije tijdNatuurmonumenten presenteert een nieuwe fietsroute van ongeveer 33 kilometer rond de Nieuwkoopse Plassen. De route voert langs brede watergangen, bloemrijke oevers en natuurlijk door de rustige dorpjes waar je onderweg kunt pauzeren bij verschillende horecagelegenheden. Fietsers starten bijvoorbeeld bij werkschuur De Kievit in Woerdense Verlaat en ontdekken vervolgens stap voor stap hoe rijk en gevarieerd het landschap is. Boswachter Juriaan van Leeuwen: “Dit is een route die je meeneemt langs het plassengebied. Je ziet in één middag hoe veelzijdig de natuur hier is.”
Meer ruimte voor natuur
De afgelopen jaren is het Natuurnetwerk Nederland in dit gebied sterk uitgebreid. Van de Meijegraslanden tegen het plassengebied aan tot de Bovenlanden bij Woerdense Verlaat en natuurlijk de Groene Jonker bij Zevenhoven. Natuurgebieden sluiten steeds beter op elkaar aan waardoor planten en dieren meer leefruimte krijgen. Dat is goed nieuws voor soorten als de otter, de noordse woelmuis en de weidevogels. Op verschillende plekken zijn veilige faunapassages aangelegd zodat dieren zich zonder gevaar kunnen verplaatsen. Juriaan: “We zien nu dat dieren het landschap beter kunnen gebruiken. De otter laat zich op meer plekken zien en weidevogels profiteren van de rust in de open gebieden. Het is mooi dat bezoekers dat vanaf de fiets kunnen ervaren.”
Stoppunten langs de route
Langs de route liggen meerdere uitkijkpunten die ideaal zijn voor een korte stop. Hier kijk je uit over rietmoerassen, bloemrijke graslanden en weidevogelland waar kieviten, tureluurs en grutto’s aan het broeden zijn. In het voorjaar kleurt het gebied rijk met gele lis, paarse orchideeën en tal van andere bloemen. Juriaan: “Ik hoop dat mensen vooral geregeld afstappen. Juist die kleine wandelpaadjes laten zien hoe bijzonder het gebied is.”
Voor iedereen geschikt
Stap onderweg dus vooral even van de fiets. De wandelpaden langs de route zijn echt de moeite waard. Het nieuwe verharde pad in Ruygeborg laat door het moeras lopen. Het korte pad naar het uitzichtpunt in de Bovenlanden trakteert je op een fenomenaal panorama vol weidevogels dat je vanaf de weg nooit ziet. Wie de tijd neemt om even te wandelen ontdekt hoe verrassend rijk en afwisselend dit gebied is. En hoe belangrijk het verbinden van natuurgebieden in ons land is.
Beleef het zelf
Natuurmonumenten nodigt iedereen uit om de rijkdom van het vernieuwde landschap te komen ontdekken. De route start in Woerdense Verlaat en is gratis te vinden via http://www.natuurmonumenten.nl/routes. Boswachter Juriaan: “Deze fietsroute laat zien hoe waardevol het werk is dat we hier doen. Iedereen kan nu zelf ervaren wat er ontstaat als je natuur meer ruimte geeft.”





























